BUK9511-55A,127
DigiKey Part Number
2156-BUK9511-55A127-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BUK9511-55A,127
Description
MOSFET N-CH 55V 75A TO220AB
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 55 V 75A (Ta) 166W (Ta) Through Hole TO-220AB
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 1mA
Mfr
Vgs (Max)
±10V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4230 pF @ 25 V
Packaging
Tube
Power Dissipation (Max)
166W (Ta)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
55 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220AB
Rds On (Max) @ Id, Vgs
10mOhm @ 25A, 10V