SM-RVT50HQBNWCA0
SM-RVT50HQBNWCA0
DigiKey Part Number
5436-SM-RVT50HQBNWCA0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM-RVT50HQBNWCA0
Description
EVE4 5.0", HB, IPS, BT817Q, CTP,
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Capacitive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color, IPS (In-Plane Switching) QSPI, SPI 5" (127.00mm) 800 x 480 (WVGA)
Category
Viewing Area
108.60mm W x 65.40mm H
Manufacturer
Riverdi
Backlight
LED - White
Packaging
Box
Dot Pixels
800 x 480 (WVGA)
Part Status
Active
Interface
QSPI, SPI
Display Type
TFT - Color, IPS (In-Plane Switching)
Controller Type
BT817Q, ILI2132A
Display Mode
Transmissive
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen
Capacitive
Background Color
Black
Diagonal Screen Size
5" (127.00mm)
Dot Pitch
0.14mm W x 0.14mm H