SM-RVT101HVBNWC00-B V1.0A
SM-RVT101HVBNWC00-B V1.0A
DigiKey Part Number
5436-SM-RVT101HVBNWC00-BV1.0A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM-RVT101HVBNWC00-B V1.0A
Description
EVE4 10.1", HB, IPS, BT817Q, CT
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Capacitive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color, IPS (In-Plane Switching) QSPI, SPI 10.1" (256.54mm) 1280 x 800 (WXGA)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SM-RVT101HVBNWC00-B V1.0A Models
Category
Backlight
LED - White
Manufacturer
Riverdi
Dot Pixels
1280 x 800 (WXGA)
Packaging
Box
Interface
QSPI, SPI
Part Status
Active
Controller Type
BT817Q, ILI2132A
Display Type
TFT - Color, IPS (In-Plane Switching)
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Display Mode
Transmissive
Background Color
Black
Touchscreen
Capacitive
Dot Size
0.15mm W x 0.15mm H
Diagonal Screen Size
10.1" (256.54mm)
Dot Pitch
0.17mm W x 0.17mm H
Viewing Area
217.96mm W x 136.60mm H