RSA-10-100 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 118-RSA-10-100-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RSA-10-100 |
Description | RES CHAS MNT 0.01 OHM .25% 1W |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10 mOhms ±0.25% 1W Metal Element Chassis Mount Resistor |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RSA-10-100 Models |
Category | Temperature Coefficient ±15ppm/°C |
Mfr | Operating Temperature -40°C ~ 60°C |
Series | Features Current Sense, Pulse Withstanding |
Packaging Box | Mounting Feature Flanges |
Part Status Active | Size / Dimension 2.000" L x 1.252" W (50.80mm x 31.80mm) |
Resistance 10 mOhms | Height - Seated (Max) 1.700" (43.18mm) |
Tolerance ±0.25% | Lead Style M4 Threaded |
Power (Watts) 1W | Package / Case Rectangular Case |