PF2205-15RF1
DigiKey Part Number
696-1334-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PF2205-15RF1
Description
RES 15 OHM 1% 50W TO220
Customer Reference
Detailed Description
15 Ohms ±1% 50W Through Hole Resistor TO-220-2 Current Sense, Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety Thin Film
Category
Features
Current Sense, Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tube
Package / Case
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
TO-220
Resistance
Size / Dimension
0.417" L x 0.177" W (10.60mm x 4.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.591" (15.00mm)