CSRL3-0R1F8
DigiKey Part Number
696-1842-2-ND - Tape & Reel (TR)
696-1842-1-ND - Cut Tape (CT)
696-1842-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSRL3-0R1F8
Description
RES 0.1 OHM 1% 3W 2512
Customer Reference
Detailed Description
100 mOhms ±1% 3W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Current Sense, Non-Inductive Metal Element
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CSRL3-0R1F8 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Features
Current Sense, Non-Inductive
Mfr
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.035" (0.90mm)