CSR1206-0R007F1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Riedon products by Bourns
In Stock: 1,377
Datasheet
MFR Recommended
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
7 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Current Sense, Non-Inductive Metal Element
CSR1206-0R007F1
DigiKey Part Number
696-1373-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSR1206-0R007F1
Description
RES 0.007 OHM 1% 1W 1206
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CSR1206-0R007F1 Models
Category
Features
Current Sense, Non-Inductive
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)