RT9193-28GB | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RT9193-28GB |
Description | IC REG LINEAR 2.8V 300MA SOT23-5 |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-23-5 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RT9193-28GB Models |
Category | Current - Output |
Mfr | Current - Quiescent (Iq) 130 µA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | PSRR 70dB ~ 50dB (100Hz ~ 10kHz) |
Part Status Last Time Buy | Control Features Enable |
Output Configuration | Protection Features Over Current, Over Temperature |
Output Type | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 5.5V | Package / Case SC-74A, SOT-753 |
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V | Supplier Device Package SOT-23-5 |
Voltage Dropout (Max) 0.3V @ 300mA | Base Product Number |