RJK6002DPD-00#J2 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Siliconix
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay Siliconix
In Stock: 0
Datasheet
N-Channel 600 V 2A (Ta) 30W (Tc) Surface Mount MP-3A
RJK6002DPD-00#J2
DigiKey Part Number
RJK6002DPD-00#J2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RJK6002DPD-00#J2
Description
MOSFET N-CH 600V 2A MP3A
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RJK6002DPD-00#J2 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
6.2 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
165 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
30W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
MP-3A
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
6.8Ohm @ 1A, 10V