R5F61668RN50BGV
DigiKey Part Number
559-R5F61668RN50BGV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R5F61668RN50BGV
Description
MCU 3V 1024K PB-FREE 176-LFBGA
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
H8SX H8® H8SX/1600 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 1MB (1M x 8) FLASH 176-LFBGA (13x13)
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
56K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 3.6V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 8x10b SAR; D/A 2x8b
Core Processor
H8SX
Oscillator Type
External, Internal
Core Size
32-Bit
Operating Temperature
-20°C ~ 75°C (TA)
Speed
50MHz