R5F61668MZN50FPV
DigiKey Part Number
R5F61668MZN50FPV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R5F61668MZN50FPV
Description
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 144LFQFP
Customer Reference
Detailed Description
H8SX H8® H8SX/1600 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 1MB (1M x 8) FLASH 144-LFQFP (20x20)
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
56K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 3.6V
Part Status
Not For New Designs
Data Converters
A/D 8x10b; D/A 2x8b
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
External
Core Processor
H8SX
Operating Temperature
-20°C ~ 75°C (TA)
Core Size
32-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
50MHz