DF2117VLP20HV
DigiKey Part Number
DF2117VLP20HV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF2117VLP20HV
Description
IC MCU 16BIT 160KB FLSH 145TFLGA
Customer Reference
Detailed Description
H8S/2600 H8® H8S/2100 Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 160KB (160K x 8) FLASH 145-TFLGA (9x9)
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
8K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 3.6V
Part Status
Obsolete
Data Converters
A/D 16x10b
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
External
Core Processor
H8S/2600
Operating Temperature
-20°C ~ 75°C (TA)
Core Size
16-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
20MHz