RPA20-1105.1SFR
DigiKey Part Number
945-RPA20-1105.1SFR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPA20-1105.1SFR
Description
20W DC/DC-CONVERTER 'POWERLINE'
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5.1V 4A 36V - 160V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RPA20-1105.1SFR Models
Category
Voltage - Isolation
3 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
90.5%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Min)
36V
Size / Dimension
1.60" L x 1.00" W x 0.40" H (40.6mm x 25.4mm x 10.2mm)
Voltage - Input (Max)
160V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE, cURus, UL
Current - Output (Max)
4A
Standard Number
Power (Watts)
20 W