RPA100H-11015SRUW/N
DigiKey Part Number
RPA100H-11015SRUW/N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPA100H-11015SRUW/N
Description
DC DC CONVERTER 15V 101W
Manufacturer Standard Lead Time
45 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 6.7A 16.5V - 140V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RPA100H-11015SRUW/N Models
Category
Power (Watts)
101 W
Mfr
Voltage - Isolation
4.242 kV
Series
Applications
ITE (Commercial), Railway
Packaging
Tube
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 97°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
93%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
16.5V
Package / Case
Half Brick
Voltage - Input (Max)
140V
Size / Dimension
2.48" L x 2.39" W x 0.51" H (63.1mm x 60.6mm x 13.0mm)
Voltage - Output 1
Supplier Device Package
Half Brick
Current - Output (Max)
6.7A