RP60Q-11015SRUWB/P
DigiKey Part Number
945-RP60Q-11015SRUWB/P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP60Q-11015SRUWB/P
Description
60W DC/DC-CONVERTER 'POWERLINE'
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 4A 14V - 160V Input
Category
Voltage - Isolation
3 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
90%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
Quarter Brick
Voltage - Input (Min)
14V
Size / Dimension
2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Max)
160V
Supplier Device Package
Quarter Brick
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Current - Output (Max)
4A
Approval Agency
CE, cURus
Power (Watts)
60 W