RH-053.3D/H6
DigiKey Part Number
945-2428-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RH-053.3D/H6
Description
DC DC CONVERTER +/-3.3V 1W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 3.3V -3.3V 152mA, 152mA 4.5V - 5.5V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RH-053.3D/H6 Models
Category
Current - Output (Max)
152mA, 152mA
Mfr
Power (Watts)
1 W
Series
Voltage - Isolation
6.4 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Features
SCP
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Number of Outputs
2
Efficiency
74%
Voltage - Input (Min)
4.5V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
7-SIP Module, 5 Leads
Voltage - Output 1
Size / Dimension
0.77" L x 0.28" W x 0.40" H (19.6mm x 7.0mm x 10.2mm)