REC6-2415SRW/R10/A | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 945-1492-5-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | REC6-2415SRW/R10/A |
Description | DC DC CONVERTER 15V 6W |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 400mA 18V - 36V Input |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | REC6-2415SRW/R10/A Models |
Category | Power (Watts) 6 W |
Mfr | Voltage - Isolation 10 kV |
Series | Applications ITE (Commercial), Medical |
Packaging Tube | Features SCP, UVLO |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 75°C |
Type Isolated Module | Efficiency 85% |
Number of Outputs 1 | Mounting Type Through Hole |
Voltage - Input (Min) 18V | Package / Case 24-DIP Module, 7 Leads |
Voltage - Input (Max) 36V | Size / Dimension 1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm) |
Voltage - Output 1 | Base Product Number |
Current - Output (Max) 400mA |