REC10-4812DRWZ/H2/A/M/SMD
DigiKey Part Number
REC10-4812DRWZ/H2/A/M/SMD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REC10-4812DRWZ/H2/A/M/SMD
Description
DC DC CONVERTER +/-12V 10W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 416mA, 416mA 18V - 75V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
REC10-4812DRWZ/H2/A/M/SMD Models
Category
Power (Watts)
10 W
Mfr
Voltage - Isolation
2 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Remote On/Off, OCP, SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
Type
Isolated Module
Efficiency
85%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
24-SMD Module, 18 Leads
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
1.26" L x 0.78" W x 0.44" H (32.0mm x 19.9mm x 11.2mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 2
-12V
Base Product Number
Current - Output (Max)
416mA, 416mA