RACM1200-24SAV/ENC/PMB
DigiKey Part Number
945-RACM1200-24SAV/ENC/PMB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RACM1200-24SAV/ENC/PMB
Description
AC/DC CONVERTER 24V 1200W
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 80 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
ITE (Commercial), Laboratory
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
95%
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, Baseplate, PFC, PMBus™, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output
Mounting Type
Chassis Mount
Size / Dimension
8.98" L x 3.79" W x 1.57" H (228.0mm x 96.2mm x 40.0mm)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cURus, EAC
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
61010-1; 62368-1
Current - Output 1
50 A