RAC10E-12SK/277 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 945-RAC10E-12SK/277-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RAC10E-12SK/277 |
Description | AC/DC CONVERTER 12V 10W |
Manufacturer Standard Lead Time | 26 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 833mA 85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC Input |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RAC10E-12SK/277 Models |
Category | Applications ITE (Commercial) |
Manufacturer Recom Power | Features Baseplate |
Series | Operating Temperature -40°C ~ 65°C |
Packaging Tube | Efficiency 83% |
Part Status Active | Mounting Type Through Hole |
Type Enclosed | Package / Case 4-DIP Module |
Number of Outputs 1 | Size / Dimension 1.80" L x 1.00" W x 0.85" H (45.7mm x 25.4mm x 21.5mm) |
Voltage - Input 85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC | Approval Agency CB, CE, cURus |
Voltage - Output 1 12V | Standard Number 62368-1 |
Current - Output (Max) 833mA | Line Regulation ±0.5% |
Power (Watts) 10 W | Load Regulation 0.5% |