RAC04NE-12SK/277
DigiKey Part Number
945-RAC04NE-12SK/277-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAC04NE-12SK/277
Description
AC/DC CONVERTER 12V 4W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 330mA 85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RAC04NE-12SK/277 Models
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Manufacturer
Recom Power
Features
IP65, Universal Input
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Packaging
Tube
Efficiency
80%
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Enclosed
Package / Case
5-DIP Module
Number of Outputs
1
Size / Dimension
1.46" L x 0.94" W x 0.71" H (37.0mm x 24.0mm x 18.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC
Approval Agency
CB, CE, cURus
Voltage - Output 1
12V
Standard Number
60335-1; 62368-1
Current - Output (Max)
330mA
Line Regulation
±0.5%
Power (Watts)
4 W
Load Regulation
1%