R-78AA1.5-1.0SMD is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Mornsun America, LLC
In Stock: 0
Datasheet
Linear Regulator Replacement DC DC Converter 1 Output 1.5V 1A 4.75V - 18V Input
R-78AAxx-1_View2
R-78AA1.5-1.0SMD
DigiKey Part Number
R-78AA1.5-1.0SMD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R-78AA1.5-1.0SMD
Description
DC DC CONVERTER 1.5V 2W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
R-78AA1.5-1.0SMD Models
Category
Power (Watts)
2 W
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Remote On/Off, OTP, SCP
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Efficiency
77%
Type
Linear Regulator Replacement
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
10-SMD Module
Voltage - Input (Min)
4.75V
Size / Dimension
0.60" L x 0.38" W x 0.35" H (15.2mm x 9.7mm x 8.8mm)
Voltage - Input (Max)
18V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
1A