P1169.124NLT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 1,817
Datasheet
120 µH Shielded Wirewound Inductor 1.1 A 316mOhm Max Nonstandard
P1169.124NLT
DigiKey Part Number
P1169.124NLT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P1169.124NLT
Description
FIXED IND 120UH 1.1A 316 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
P1169.124NLT Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
316mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
5.5MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.482" L x 0.482" W (12.24mm x 12.24mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)
Current - Saturation (Isat)
1.1A