BWVC00201612100M00
DigiKey Part Number
553-BWVC00201612100M00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BWVC00201612100M00
Description
FIXED IND 10UH 520MA 580 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Inductor 520 mA 580mOhm 0806 (2016 Metric)
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
580mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0806
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.049" (1.25mm)
Current - Saturation (Isat)
550mA