BBGK00160808102Y00
DigiKey Part Number
553-BBGK00160808102Y00TR-ND - Tape & Reel (TR)
553-BBGK00160808102Y00CT-ND - Cut Tape (CT)
553-BBGK00160808102Y00DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BBGK00160808102Y00
Description
FERRITE BEAD 1 KOHM 0603 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 kOhms @ 100 MHz 1 Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 300mA 450mOhm
Category
Current Rating (Max)
300mA
Manufacturer
Pulse Electronics
DC Resistance (DCR) (Max)
450mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Number of Lines
1
Height (Max)
0.037" (0.95mm)
Impedance @ Frequency
1 kOhms @ 100 MHz
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)