AS04004MO-SP40
DigiKey Part Number
668-AS04004MO-SP40-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AS04004MO-SP40
Description
SPEAKER 40MM 2W 4OHM 400HZ 89DB
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Ohms General Purpose Speaker 2 W 400 Hz ~ 20 kHz Top Rectangular
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AS04004MO-SP40 Models
Category
Efficiency - Type
Sensitivity
Manufacturer
PUI Audio, Inc.
Power - Rated
2 W
Series
Power - Max
2.5 W
Packaging
Bulk
Port Location
Top
Part Status
Active
Shape
Rectangular
Technology
Magnetic
Material - Cone
Aluminum (AI)
Type
General Purpose
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Frequency Range
400 Hz ~ 20 kHz
Termination
None
Frequency - Self Resonant
400Hz
Size / Dimension
1.575" L x 0.512" W (40.00mm x 13.00mm)
Impedance
4 Ohms
Height - Seated (Max)
0.185" (4.70mm)
Efficiency - dBA
75.00
Operating Temperature
-25°C ~ 50°C
Efficiency - Testing
1W/500mm
Distortion Rating
5% @ 1kHZ, 2W