AI-2604-TF-LW115-12V-R is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
PUI Audio, Inc.
In Stock: 19
Datasheet
Buzzers Indicator, Internally Driven Electromechanical/Magnetic 12 V 50mA 400Hz 89dB @ 12V, 10cm Panel Mount, Flange Wire Leads
AI-2604-TF-LW115-12V-R
AI-2604-TF-LW115-12V-R
AI-2604-TF-LW115-12V-R
DigiKey Part Number
668-1347-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AI-2604-TF-LW115-12V-R
Description
BUZZER MAGNETIC 12V 26MM FLANGE
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
AI-2604-TF-LW115-12V-R Models
Category
Technology
Electromechanical/Magnetic
Manufacturer
PUI Audio, Inc.
Operating Mode
Single Tone
Series
Sound Pressure Level (SPL)
89dB @ 12V, 10cm
Packaging
Tray
Current - Supply
50mA
Part Status
Obsolete
Port Location
Top
Driver Circuitry
Indicator, Internally Driven
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C
Input Type
DC
Mounting Type
Panel Mount, Flange
Voltage - Rated
12 V
Termination
Wire Leads
Voltage Range
8 ~ 16V
Size / Dimension
1.024" Dia (26.00mm)
Frequency
400Hz
Height - Seated (Max)
0.657" (16.70mm)