C6351A.18.10
DigiKey Part Number
C6351A.18.10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C6351A.18.10
Description
CABLE 2COND 20AWG GRAY 500'
Customer Reference
Detailed Description
2 Conductor Multi-Conductor Cable Gray 20 AWG 500.0' (152.4m)
Category
Jacket (Insulation) Material
Mfr
Jacket (Insulation) Diameter
0.192" (4.88mm)
Packaging
Spool
Length
500.0' (152.4m)
Part Status
Obsolete
Jacket Color
Gray
Cable Type
Voltage
300 V
Number of Conductors
2
Operating Temperature
-20°C ~ 80°C
Wire Gauge
Usage
Communication, Control
Conductor Strand
7/28
Jacket (Insulation) Thickness
0.0250" (0.635mm)