Image for FM31X472K101PXG is not available
FM31X472K101PXG
DigiKey Part Number
5440-FM31X472K101PXGTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FM31X472K101PXG
Description
CAP CER 1206 X7R 4700pF 10% 100
Customer Reference
Detailed Description
4700 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)