851-87-014-40-001101 is available for purchase but is not normally stocked.
Mill-Max Manufacturing Corp.
14 Position Socket Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount, Right Angle Gold
DigiKey Part Number
851-87-014-40-001101-ND
Description
CONN SOCKET 14P 0.05 GOLD SMD RA
Detailed Description
EDA/CAD Models
851-87-014-40-001101 Models
Insulation Height
0.087" (2.20mm)
Connector Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
1A