851-83-020-40-252101 is available for purchase but is not normally stocked.
Similar
Mill-Max Manufacturing Corp.
20 Position Socket Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount, Right Angle Gold
DigiKey Part Number
851-83-020-40-252101-ND
Description
CONN SOCKET 20P 0.05 GOLD SMD RA
Detailed Description
EDA/CAD Models
851-83-020-40-252101 Models
Insulation Height
0.087" (2.20mm)
Connector Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
1A