832-V3-026-32-002101 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 832-V3-026-32-002101-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 832-V3-026-32-002101 |
Description | CONN HEADER SMD 26POS 2MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 11 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Surface Mount 26 position 0.079" (2.00mm) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Fastening Type Push-Pull |
Mfr | Contact Length - Mating 0.118" (3.00mm) |
Series | Insulation Height 0.268" (6.80mm) |
Packaging Bulk | Contact Shape Circular |
Part Status Active | Contact Finish - Mating Gold |
Connector Type | Contact Finish Thickness - Mating 29.5µin (0.75µm) |
Contact Type Male Pin | Contact Finish - Post Tin |
Pitch - Mating | Contact Material Brass |
Number of Positions | Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled |
Number of Rows 2 | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Row Spacing - Mating | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Number of Positions Loaded All | Insulation Color Black |
Style | Current Rating (Amps) 3A |
Shrouding Unshrouded | Voltage Rating 150VDC |