832-V3-026-12-002101 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 832-V3-026-12-002101-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 832-V3-026-12-002101 |
Description | CONN HEADER VERT 26POS 2MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 11 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Through Hole 26 position 0.079" (2.00mm) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Contact Length - Mating 0.118" (3.00mm) |
Mfr | Contact Length - Post 0.122" (3.10mm) |
Series | Overall Contact Length 0.370" (9.40mm) |
Packaging Bulk | Insulation Height 0.268" (6.80mm) |
Part Status Active | Contact Shape Circular |
Connector Type | Contact Finish - Mating Gold |
Contact Type Male Pin | Contact Finish Thickness - Mating 29.5µin (0.75µm) |
Pitch - Mating | Contact Finish - Post Tin |
Number of Positions | Contact Material Brass |
Number of Rows 2 | Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled |
Row Spacing - Mating | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Number of Positions Loaded All | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Style | Insulation Color Black |
Shrouding Unshrouded | Current Rating (Amps) 3A |
Mounting Type | Voltage Rating 150VDC |