804-V3-054-10-193101
DigiKey Part Number
804-V3-054-10-193101-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
804-V3-054-10-193101
Description
CONN HEADER VERT 54POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 54 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Mating
0.118" (3.00mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.140" (3.56mm)
Series
Overall Contact Length
1.093" (27.75mm)
Insulation Height
0.835" (21.21mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A
Mounting Type
Voltage Rating
150VDC