Image for 802-V3-018-30-001191 is not available
802-V3-018-30-001191
DigiKey Part Number
802-V3-018-30-001191-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
802-V3-018-30-001191
Description
CONN HEADER SMD 18POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 18 position 0.100" (2.54mm)
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.191" (4.85mm)
Series
Insulation Height
0.110" (2.79mm)
Contact Material
Brass
2
Features
Pick and Place
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A
Mounting Type
Voltage Rating
150VDC