802-V3-010-30-001191 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 802-V3-010-30-001191-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 802-V3-010-30-001191 |
Description | CONN HEADER SMD 10POS 2.54MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 11 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Surface Mount 10 position 0.100" (2.54mm) |
Category | Fastening Type Push-Pull |
Mfr | Contact Length - Mating 0.191" (4.85mm) |
Series | Insulation Height 0.110" (2.79mm) |
Packaging Bulk | Contact Shape Circular |
Part Status Active | Contact Finish - Mating Gold |
Connector Type | Contact Finish Thickness - Mating 29.5µin (0.75µm) |
Contact Type Male Pin | Contact Finish - Post Tin |
Pitch - Mating | Contact Material Brass |
Number of Rows 2 | Features Pick and Place |
Row Spacing - Mating | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Number of Positions Loaded All | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Style | Insulation Color Black |
Shrouding Unshrouded | Current Rating (Amps) 3A |
Mounting Type | Voltage Rating 150VDC |