800-V3-028-40-001101
DigiKey Part Number
800-V3-028-40-001101-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
800-V3-028-40-001101
Description
CONN HEADER SMD R/A 28POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 28 position 0.100" (2.54mm)
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.191" (4.85mm)
Series
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A
Mounting Type
Voltage Rating
150VDC