356-V3-146-00-014101 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 356-V3-146-00-014101-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 356-V3-146-00-014101 |
Description | CONN HEADER VERT 46POS 2.54MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 11 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Through Hole 46 position 0.100" (2.54mm) |
Category | Contact Length - Mating 0.141" (3.60mm) |
Mfr | Contact Length - Post 0.110" (2.79mm) |
Series | Overall Contact Length 0.378" (9.60mm) |
Packaging Bulk | Insulation Height 0.116" (2.95mm) |
Number of Positions Loaded All | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Style | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Shrouding Unshrouded | Insulation Color Black |
Mounting Type | Current Rating (Amps) 3A |
Termination Press-Fit, Solder | Voltage Rating 150VDC |