Image for 805-017-07NF11-19PA is not available
805-017-07NF11-19PA
DigiKey Part Number
2992-805-017-07NF11-19PA-ND
Manufacturer
Glenair
Manufacturer Product Number
805-017-07NF11-19PA
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD SOLDER
Customer Reference
Detailed Description
19 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Aluminum
Series
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Packaging
Bag
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Color
Olive Drab
Connector Type
Ingress Protection
Environment Sealed
Number of Positions
19
Shielding
Shell Size - Insert
11-19
Current Rating (Amps)
5A
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C