KPT06J14-12S | |
|---|---|
DigiKey Part Number | IKPT06J14-12S-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | KPT06J14-12S |
Description | CONN PLUG FMALE 12P GOLD SLD CUP |
Customer Reference | |
Detailed Description | 12 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup |
Datasheet | Datasheet |
Packaging Bag | Contact Finish - Mating Gold |
Part Status Active | Color Olive Drab |
Connector Type | Ingress Protection Environment Resistant |
Number of Positions 12 | Features Backshell, Strain Relief |
Shell Size - Insert 14-12 | Current Rating (Amps) 7.5A, 13A |
Mounting Type Free Hanging (In-Line) | Voltage Rating 600VAC, 850VDC |
Termination Solder Cup | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |