KPT06J14-12PF42 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | IKPT06J14-12PF42-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | KPT06J14-12PF42 |
Description | KPT 12C 8#20 4#16 PIN PLUG |
Customer Reference | |
Detailed Description | 12 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup |
Packaging Retail Package | Contact Finish - Mating Gold |
Part Status Active | Color Olive Drab |
Connector Type | Ingress Protection Environment Resistant |
Number of Positions 12 | Current Rating (Amps) 7.5A, 13A |
Shell Size - Insert 14-12 | Voltage Rating 600VAC, 850VDC |
Mounting Type Free Hanging (In-Line) | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |