Image for KPT00E22-55SF42 is not available
KPT00E22-55SF42
DigiKey Part Number
IKPT00E22-55SF42-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KPT00E22-55SF42
Description
KPT 55C 55#20 SKT RECP
Customer Reference
Detailed Description
55 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Category
Orientation
N (Normal)
Packaging
Retail Package
Number of Positions
55
Ingress Protection
Environment Resistant
Shell Size - Insert
22-55
Current Rating (Amps)
7.5A
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C