DCMD25X3SJA197 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | DCMD25X3SJA197-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DCMD25X3SJA197 |
Description | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SOLDER |
Customer Reference | |
Detailed Description | 25 (22 + 3 Coax) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector |
Datasheet | Datasheet |
Category | Termination Solder |
Mfr | Shell Material, Finish Steel, Tin-Nickel Plated |
Series | Contact Finish Gold |
Packaging Bulk | Contact Finish Thickness Flash |
Part Status Active | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Connector Style | Current Rating (Amps) 5A, 7.5A |
Connector Type Receptacle, Female Sockets | Features Mounting Brackets, Shielded |
Number of Positions | Color Black |
Number of Rows 2 | Dielectric Material Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT) |
Mounting Type | Contact Material Copper Alloy |
Shell Size, Connector Layout 4 (DC, C) - 25W3 | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |