D38999/24WJ61PN | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 2403-D38999/24WJ61PN-ND |
Manufacturer | Conesys |
Manufacturer Product Number | D38999/24WJ61PN |
Description | CONN RCPT MALE 61POS GOLD CRIMP |
Customer Reference | |
Detailed Description | 61 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp |
Datasheet | Datasheet |
Category | Primary Material Metal |
Mfr | Shell Material Aluminum Alloy |
Series | Shell Finish Olive Drab Cadmium |
Packaging Box | Contact Finish - Mating Gold |
Part Status Active | Color Olive Drab |
Connector Type | Ingress Protection Waterproof |
Number of Positions 61 | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Grade Military | Voltage Rating 500VAC |
Qualification MIL-DTL-38999 Series III | Operating Temperature -65°C ~ 125°C |