Image for D38999/20WJ37SN is not available
D38999/20WJ37SN
DigiKey Part Number
1792-28245-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D38999/20WJ37SN
Description
CONN RCPT FMALE 37POS GOLD CRIMP
Customer Reference
Detailed Description
37 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
D38999/20WJ37SN Models
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Aluminum
Packaging
Bulk
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Color
Olive Drab
Number of Positions
37
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Grade
Military
Shielding
Qualification
MIL-DTL-38999 Series III
Current Rating (Amps)
13A
Shell Size - Insert
25-37
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C