Image for CA3101E24A28SBF80A176 is not available
CA3101E24A28SBF80A176
DigiKey Part Number
CA3101E24A28SBF80A176-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CA3101E24A28SBF80A176
Description
CONN RCPT FMALE 28POS GOLD CRIMP
Customer Reference
Detailed Description
28 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp
Packaging
Bag
Contact Finish - Mating
Gold
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Number of Positions
28
Features
Strain Relief
Current Rating (Amps)
22A
Shell Size - Insert
24-A28
Voltage Rating
50V
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C