Image for CA3100E18-22PWBF80-05 is not available
CA3100E18-22PWBF80-05
DigiKey Part Number
ICA3100E18-22PWBF80-05-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CA3100E18-22PWBF80-05
Description
CONN RCPT MALE 3POS SILVER CRIMP
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp
Category
Orientation
W
Mfr
Primary Material
Metal
Series
Shell Material
Aluminum Alloy
Packaging
Bag
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Silver
Connector Type
Color
Olive Drab
Number of Positions
3
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Qualification
MIL-DTL-5015
Features
Strain Relief
Shell Size - Insert
18-22
Current Rating (Amps)
22A
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating
50V
Mounting Feature
Flange
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C