100R28-305B
DigiKey Part Number
HF28U-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
100R28-305B
Description
CABLE FFC/FPC 28POS 1MM 12"
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
28 Position FFC, FPC Cable 0.039" (1.00mm) 12.0" (304.8mm)
Category
Pitch
0.039" (1.00mm)
Manufacturer
Parlex USA LLC
Length
12.0" (304.8mm)
Packaging
Bulk
Length - Exposed Ends
0.140" (3.56mm)
Part Status
Active
Termination Style
Top on Both Sides, Backers on Both Sides
Cable Type
FFC, FPC
Base Product Number
Number of Conductors
28
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 280
Check for Additional Incoming Stock
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CABLE FFC/FPC 28POS 1MM 5.98"
In-Stock: 0
CABLE FFC/FPC 28POS 1MM 18"
In-Stock: 0
CABLE FFC/FPC 28POS 1MM 2"
CABLE FFC/FPC 28POS 1MM 3"
CABLE FFC/FPC 28POS 1MM 4"