P6SMBJ60CA-AU_R1_000A1
DigiKey Part Number
3757-P6SMBJ60CA-AU_R1_000A1TR-ND - Tape & Reel (TR)
3757-P6SMBJ60CA-AU_R1_000A1CT-ND - Cut Tape (CT)
3757-P6SMBJ60CA-AU_R1_000A1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P6SMBJ60CA-AU_R1_000A1
Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
96.8V Clamp 6.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
60V
Voltage - Breakdown (Min)
66.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
96.8V