BZT52-B6V2-AU_R1_000A1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panjit International Inc.
In Stock: 7,385
Datasheet
Parametric Equivalent
Good-Ark Semiconductor
In Stock: 5,831
Datasheet
Zener Diode 6.2 V 410 mW ±1.94% Surface Mount SOD-123
BZT52-B6V2-AU_R1_000A1
DigiKey Part Number
3757-BZT52-B6V2-AU_R1_000A1TR-ND - Tape & Reel (TR)
3757-BZT52-B6V2-AU_R1_000A1CT-ND - Cut Tape (CT)
3757-BZT52-B6V2-AU_R1_000A1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52-B6V2-AU_R1_000A1
Description
DIODE ZENER 6.2V 410MW SOD123
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±1.94%
Package / Case
Power - Max
410 mW
Supplier Device Package
SOD-123
Impedance (Max) (Zzt)
10 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 2 V